Piano Day Prague: Alexandra Hamilton-Ayres [UK]

Mikoláš Růžička [CZ] + Mikuláš Tichý [CZ]

Britská skladatelka Alexandra Hamilton-Ayres vystoupí na Spectaculare v rámci celosvětové akce Piano Day

Piano Day nebo-li Mezinárodní den piana, je celosvětová událost oslavující hru na klavír, kterou před pár lety založila skupina umělců a producentů v čele s pianistou Nilsem Frahmem. Koná se vždy 88. den v roce a letos ho společně oslavíme 28.3. v krásných prostorách Zrcadlové kaple pražského Klementina. Praha se tak připojí k několika dalším světovým metropolím. Na letošním ročníku Piano Day Prague se představí britská multiinstrumentalistka Alexandra Hamilton-Ayres, která zahraje skladby z její sólové tvorby. Nové album Doma III. uvede v živé premiéře Mikuláš Růžička. A vystoupí také talentovaný objev Mikuláš Tichý jenž v loňském roce debutoval soundtrackem k divadelnímu představení Slávy dcery. Piano Day Prague vzniká ve spolupráci s iniciativou Piano Day, kulturní platformou GOODGOOD a festivalem Spectaculare.

Alexandra Hamilton-Ayres (UK) je oceňovaná filmová skladatelka a multiinstrumentalistka. Kromě hudby k celovečerním dokumentům (TISH, The Oil Machine nebo Long Live My Happy Head), vydala už dvě studiová alba. Úspěšný debut 2 years Stranger (2020) pozitivně recenzoval např. britský The Guardian a druhé sólové album Play Echoes (2022), které nahrávala společně s dívčím Her ensemble. Album bylo z velké části nahráno během dvou týdnů ve studiu v berlínského komplexu Funkhaus LEITER založeném Nilsem Frahmem a jeho manažerem Felixem Grimmem. Také tvůrci iniciativy Piano Day.

Mikoláš Růžička hudební skladatel, který v minulosti působil v indie-kapelách Republic of Two nebo Piano. Jeho sólová tvorba je na pomezí neoklasické hudby a ambientu. V autentickém prostředí svého domácího studia nahrál už tři své sólové desky – cykly Doma I., II. a III. na kterých je zachycen přítomný okamžik volných chvílí společného času s rodinou. Poslední III. část vychází v polovině února 2024. Mikoláš je také autorem soundtracku pro český celovečerní film Do větru.

Mikuláš Tichý je student skladby na Konzervatoři Jana Deyla v Praze. Ve své tvorbě spojuje prvky klasické skladby s minimalismem skrze poetiku vlastního nazírání na svět. Ve svých instrumentálních skladbách tak vytváří snové krajiny pocitů i střízlivější rána každodennosti, dýchající svojí dynamikou a zemitostí, připomínající to, že hudba je esperantem lidských duší. Hudbu komponoval mj. k počítačové hře Her To Stay nebo k divadelní inscenaci Slávy dcery. Své debutové EP vydává na jaře 2024. Kromě vlastní autorské tvorby také tvoří v hudebním kapele Rach.

Vstupenky