Svaneborg Kardyb [DK]

Conic Rose [DE]

Spectaculare přiváží dánské jazzové dobrodruhy Svaneborg Kardyb a berlínské jazz-fusion Conic Rose.

Spectaculare festival potvrzuje pro rok 2024 další špičkovou fúzi jazzu a elektroniky. 14. března uvítá v Paláci Akropolis jazzové duo Svaneborg Kardyb, dvojnásobné držitele Dánských hudebních cen. Vydávají na prestižní britské značce Gondwana Records (Hania Rani, Portico Quartet). Do Prahy dorazí i berlínské fresh kvarteto Conic Rose, které hraje neuchopitelnou fúzi art-rocku, elektroniky a jazzu. Jak je zvykem, budou oba koncerty doprovázeny vizualizacemi připravenými na míru právě tomuto jazzovému večeru.

Afterparty: Mr.Ultrafino ft. Darryl Baalki | Vizuály: Marek Čihař, Jan Rozsypal

Delikátní minimalismus, chytlavé groovy i svébytná severská nálada – to jsou Svaneborg Kardyb. Dvojice z dánského města Aarhus hraje ve složení Nikolaj Svaneborg (klávesové nástroje – akustické i elektronické) a Jonas Kardyb (bicí, perkuse). Ve své tvorbě čerpají z místní lidové hudby i vlivů titánů skandinávského jazzu. Znají se více než dekádu, ale ve studiu se potkali poprvé v roce 2018, o rok později debutovali albem Knob, které sklidilo velký ohlas. Z vyhlašování Dánských hudebních cen si odnesli ocenění za objev roku i jako nejlepší jazzoví skladatelé. Deska je výjimečnou fúzí dvou tradic, z nichž členové Svaneborg Kardyb přišli. Zatímco první jmenovaný je velkým fanouškem severského jazzu, Kardyb pro změnu fandí spíše blues a lidové hudbě.

„Je to opak rychlého, falešného světa sociálních médií a mělkých myšlenek. Skladby nejsou nijak záměrně nijak oslňující, ani z nich netrčí ego hudebníků, jsou jednoduché a zároveň velmi dojemné,“ napsala o albu Knob jazzová novinářka Debra Richards. Druhé album Haven vyšlo o rok později a překlad názvu (=zahrada) naznačuje, že jde o jejich poctu přírodě a jejím silám. O třetí album Over Tage se už postaral prestižní anglický label Gondwana Records, kde vydávají také třeba Mammal Hands, Portico Quartet nebo GoGo Penguin. Podobně jako zmíněné projekty, i Svaneborg Kardyb rádi posouvají hranice současného jazzu do dosud neprobádaných končin.

S podobným cílem se ostatně potkala i berlínská čtveřice Conic Rose. Pod vedením trumpetisty Konstantina Dobena se v ní spojili hudebníci přicházející původně z mnoha různých směrů. Proto se v jejich hudbě mísí elektronické vibrace, art-rock s atmosférickým jazzem. Kolektiv pojí láska k objevování dosud nevyzkoušených hudebních forem a jejich hudba dokáže být stejnou měrou abstraktní a inovativní jako je přístupná. Dost dobře není možné žánrově je zařadit, a pokud to uděláte, bude to jen odrazem vašich vlastních hudebních preferencí.

„Jejich progresivní i hravé skladby koketují s Hassellem, Bachem, Radiohead i hiphopovými beaty které si navíc dobře rozumí s dechy,“ napsal britský hudební časopis MOJO o debutové dlouhohrající desce Heller Tag. Vyšla v únoru roku 2023 a Conic Rose v ní zúročili svoji dosavadní kariéru, která začala EPčkem Babyghosts z roku 2020. Trumpetistu Dobena doplňují Bertram Burkert (kytara, basa a syntezátory), Franziska Aller (basa) a Silvan Strauss (bicí). Časopis Jazz Montez o nich napsal, že jsou „jednou z nejtalentovanějších a nejambicióznějších mladých skupin z Německa.“ Přesvědčit se o tom konečně budeme moci i v Praze, kde zahrají v rámci Spectaculare festivalu.

Vstupenky