Mammal Hands [UK]

Zabelov Group [CZ]

Do Prahy se vrací Mammal Hands. Ukazují, jak jazz může zmutovat v rave

Britské trio Mammal Hands díky Spectaculare festivalu znovu zahraje v žižkovském Paláci Akropolis. Jedna z nejzajímavějších ostrovních kapel posledních let míchá jazz s vlivy ambientu, elektroniky nebo world music. Jejich písně se pyšní delikátní atmosférou a dynamikou, přestože si trio vystačí pouze se saxofonem, klavírem a bicími. Mammal Hands spoléhají na unikátní souhru a bezmála mimosmyslové propojení hráčů na pódiu. Jejich vystoupení bude součástí jarního 11. ročníku audiovizuálního festivalu Spectaculare.

Afterparty: Jeffology | Vizuály: Ae ore

Mammal Hands vznikli na počátku minulé dekády ve východoanglickém městečku Norwich původně jako DJský projekt bratrů Jordana a Nicka Smartových. Když se k nim ale záhy přidal perkusionista Jesse Barrett, nastartoval unikátní evoluci jejich zvuku. Jordan hraje na saxofon, Nick na klavír a vlivy elektronické hudby zůstaly v rovině hypnotizujícího minimalismu, s nímž Mammal Hands na koncertě i z desky uhranou posluchače. Svůj podíl na tom ale má i láska Jesseho Barretta k indickým ragám, které studuje už druhou dekádu. Osobitý styl Mammal Hands z těchto vlivů vyrůstá, načerpali ale i něco z klasického jazzu, hlavně spirituální větve (John Coltrane, Pharaoh Sanders).

V roce 2014 Mammal Hands debutovali albem Animalia, které sklidilo nadšené ohlasy v tisku. „Klasické jazzové trio, které mutuje v raveový projekt,“ napsal o desce deník The Guardian. Rázem se stali velkým objevem ostrovní scény a k slávě jim určitě pomohl i fakt, že podepsali proslulé manchesterské značce Gondwana Records. Té šéfuje trumpetista Matthew Halsall, jenž se na deskách Mammal Hands ujal produkce. Na jednom z neprestižnějších jazzových labelů na ostrovech vydávají umělci jako Hania Rani, Portico Quartet nebo Gogo Penguin. 

„Absolutně vyvážený zvuk. Cit pro souhru. Radost z nespoutanosti,“ napsal o jejich pražském koncertě v roce 2018 Full Moon Zine. Mammal Hands nemají problém zahrát si na proslulém festivalu Montreux Jazz a o pár měsíců později rozvibrovat Mekku techna – berlínský Berghain. To je důkaz všestrannosti a hlavně nezařaditelnosti tria. V podobném duchu pokračuje i letošní, už páté studiové album Gift from the trees. Trio do něj chtělo přenést zážitek z koncertů, na nichž přivádí fanoušky do tranzu – ve studiu se víc improvizovalo a album ovlivnily roční doby, v nichž se natáčelo. „Zimní“ část je ponurá, z té „jarní“ jde naděje. Pořád ale platí, že Mammal Hands dělají jazz pro 21. století – volnomyšlenkářský, nespoutaný a nepředvídatelný.

Podobně neortodoxně jako Mammal Hands pracují s formátem jazzu i Zabelov Group. Dvojice Jan Šikl a Roman Zabelov spolu hraje už víc než desetiletí, klasické hudební vzdělání prvního jmenovaného multiinstrumentalisty doplňuje akordeon a vokál druhého, který do hudby přináší nespoutanost svých východoevropských kořenů. Debutovali na domácí nahrávce 40 000 (2012) a živáku Secret Sessions (2014), regulérní studiové album Eg jim v roce 2018 vydali u Minority Records. 

Vstupenky